گیاه‌پزشک اداره حفاظت منابع طبیعی استان کرمانشاه با بیان اینکه بیش از ۸۷ هزار هکتار از جنگل‌های استان به گیاه نیمه‌انگلی «لورانتوس» آلوده شده است، گفت: ۴۳ هزار هکتار از این میزان در حالت بحران است.

«لورانتوس» در حال بلعیدن جنگل‌های بلوط کرمانشاه

به گزارش روانشناسی در مدیریت از کرمانشاه، اداره‌کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان کرمانشاه امروز محل برگزاری چهارمین نشست اعضای کارگروه کشاورزی وامنیت غذایی (پدافند غیرعامل) استان به ریاست شهاب قربانی معاونت اداره‌کل پدافند غیرعامل استانداری کرمانشاه بود.  محمدی از بخش گیاه‌پزشکی اداره حفاظت منابع طبیعی استان کرمانشاه ابتدا با ارائه پاورپوینتی از گیاه نیمه‌انگلی در جنگل به نام لورانتوس سخن گفت که بیش از ۸۷ هزار هکتار از جنگل‌ها را آلوده کرده است. وی اظهار کرد: ۴۳ هزار هکتار از این میزان در حالت بحران است. این گیاه در جنگل‌های دنیا بیش از ۱۸۰ هزار میزبان دارد که در استان کرمانشاه عمدتا میزبان آن درختان بلوط و گاها در مناطقی از اورامانات علاوه بر درختان بلوط بر روی درختان گلابی جنگلی، زالزالک و ارژن نیز دیده شده است.

  این گیاه‌پزشک اداره حفاظت منابع طبیعی استان کرمانشاه ادامه داد: در استان به‌صورت بومی و علمی در حال مقابله با آفت لورانتوس هستیم، اما باید با اختصاص اعتبار این کنترل برای عدم برگشت آفت استمرار داشته و ماموریت مقابله با آن تمدید شود. هوشنگ زنگنه معاون فنی منابع طبیعی استان کرمانشاه در ادامه، مدیریت‌ها در دهه‌های قبل را منشاء صدمات وارده به جنگل و طبیعت دانست و گفت: تصمیمات مدیران ارشد ما در کشور بر مبنای نیازها و اقتضای زمان است که هیچگاه جنگل و طبیعت اولویت اول وحتی دوم آن نبوده است. فتاحی کارشناس سازمان محیط زیست استان کرمانشاه نیز در خصوص جایگاه محیط زیست در این مبارزه، اظهار کرد: در اعتبارات صندوق توسعه ملی که مقرر شده به این سازمان اختصاص یابد مبارزه با آفت لورانتوس دیده شده  که با تدابیر فنی و تخصصی به آن پرداخته خواهد شد. دیگر سخنران این نشست کیومرث اکبری کارشناس حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه بود  که گفت: در خصوص حذف این آفت مشارکت مردم را در قالب پویش‌های مردمی بکار بگیریم.

  وی دفتر حفظ نباتات سازمان را آماده هرگونه همکاری دانست. دیگر کارشناس حاضر در جلسه محمدعلی توحیدی از بخش گیاهپزشکی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز، اضافه کرد: حفاظت از جنگل‌ها را باید با دید کلان مورد توجه قرار داد که از اهم اقدامات تاثیرگذار در خذف این گیاه نیمه‌انگلی است. وی تصریح کرد: این آفت‌ها عمدتا ثانویه هستند واگر ما اولویت‌هایی مثل آبخیزداری را عملیاتی کنیم در کاهش این گیاه نیمه انگلی گام برداشته‌ایم چون این گیاه امروز به‌وجود نیامده بلکه از قدیم‌الایام وجود داشته اما امروز طغیان کرده است.که در حوزه تحقیقات هم امروز از اولویت‌ها نیست. پیمان معینیان رئیس حوزه مدیریت منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز، تصریح کرد: منابع طبیعی خواسته یا ناخواسته موظف به گردن نهادن به صدور مجوز برای اجرای طرح‌های عمرانی و اقتصادی  وحتی نظامی گاها در دل جنگل است، لذا نمی‌توان چون منابع طبیعی متولی است تمامی مشکلات متوجه آن شود. وی گفت: در حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی باید همه دستگاه‌ها و به‌ویژه مردم دخیل شوند و به صحنه بیایند که دستاوردهای مثبت آن را در مدت کوتاه‌تر به عینه دید.  پایان پیام/پ

Leave a Reply