همزمان با ادامه حملات سنگین روسیه به اوکراین، کی‌یف از متحدان غربی خود تقاضای ارسال فوری سامانه‌های پدافند هوایی را کرده است.

تلاش بی‌وقفه اوکراین برای تقویت توان پدافند هوایی

به گزارش گروه بین‌الملل روانشناسی در مدیریت، «دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین روز سه شنبه گفت که امیدوار است در نشست ناتو و اوکراین به فوریت کمک به پدافند هوایی این کشور برای دفع حملات هوایی ویرانگر روسیه اقدام شود.

به نوشته وبگاه «پولیتیکو» کولبا گفت: «اول و مهمتر از همه، انتظار داریم که این نشست تصمیمات حیاتی را برای تقویت بیشتر قابلیت‌های دفاع هوایی اوکراین تسریع کند.»

شورای ناتو-اوکراین روز چهارشنبه در شهر «بروکسل» در واکنش به افزایش حملات اخیر روسیه به اوکراین نشست برگزار می‌کند.

به دنبال افزایش موج حملات هوایی روسیه، اوکراین از ائتلاف ناتو درخواست کرده جلسه‌ای برای بحث درباره کمک به دفاع هوایی این کشور برگزار کند.

نیروی هوایی اوکراین  اعلام کرده که این کشور فاقد سامانه‌های پدافند هوایی پیشرفته غربی برای از بین بردن آنهاست.

به گزارش وبگاه «پراودا»، سرهنگ «یوری ایحنات»، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین گفت: «شمار زیادی از موشک‌های بالستیک از جمله موشک‌های “کینژال” و “خا-۲۲” روسیه روی هدف قفل می‌شوند. باید درک کرد که چنین اهدافی را تنها می‌توان توسط سامانه‌های پیشرفته به ویژه ” پاتریوت” سرنگون کرد.»

وی گفت که به همین دلیل درصد موشک‌های ساقط شده کم است.

بر اساس این گزارش، روس‌ها از آغاز تهاجم تمام عیار به اوکراین بیش از ۳۰۰ موشک از نوع  را استفاده کرده‌اند و تاکنون هیچ موشک خا-۲۲ تاکنون توسط  پدافند اوکراین سرنگون نشده است.اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که یک موشک بالستیک شلیک شده از استان «بریانسک» در روسیه می‌تواند کمتر از ۲ دقیقه به «کی‌یف» پایتخت اوکراین برسد.

روسیه هر هفته ده‌ها پهپاد را در حملات شبانه به سمت اوکراین شلیک می‌کند و تاسیسات انرژی و پایگاه‌های نظامی این کشور را در عمق خط مقدم هدف قرار می‌دهند.

کولبا خواستار افزایش ارسال سامانه‌های دفاع موشکی «پاتریوت» و «نیسام» به اوکراین شد.

او گفت: «از هر لحاظ منطقی است که متحدان ما در حال حاضر تمام نیروهای موجود را برای تقویت پدافند هوایی اوکراین بسیج کنند».

پایان پیام/

Leave a Reply