یکی از ویژگی‌های کلیدی استراتژی خارجی مسکو، توسعه همسویی با دیگر دشمنان ایالات متحده و متحدانش است.

تحلیلی بر پیام تازه روسیه به چین/ راهبرد کلیدی و خارجی مسکو چیست؟

به گزارش خبرآنلاین آندری رودنکو معاون وزیر خارجه روسیه گفت، ایالات متحده در حال تشدید اوضاع پیرامون تایوان است و مسکو آماده حمایت از چین در اقدامات برای حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور است.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود که مسکو همیشه آماده است تا از دوستان چینی در اقدامات آنها برای حفاظت از حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت کشورشان حمایت کند.

روسیه در حالی حمایت خود از چین در مساله تایوان را اعلام کرد که ارتش چین پنج‌شنبه ۲۳ می رزمایش دو روزه ای را اطراف جزیره تایوان انجام داد. این رزمایش تنها ۳ روز پس از سوگند لای چینگ‌ته به عنوان رئیس جمهوری جدید تایوان که حکومت چین او را “جدایی طلب” می‌خواند، انجام گرفت. در این مانور ناوهای چینی و جنگنده‌های نیروی هوایی چین پیرامون جزیره تایوان عملیات انجام دادند. پکن اعلام کرد این مانور نظامی آزمونی برای توانمندی ارتش چین به منظور تحت کنترل درآوردن تایوان است.

بعد از جنگ جهانی دوم تایوان بخشی از کشور چین بود. در سال ۱۹۵۰ دولت کومین‌تانگ بعد از پایان جنگ‌های داخلی چین و تأسیس جمهوری خلق چین به تایوان مهاجرت کرد و تایوان به چین آزاد تبدیل شد. در آن زمان کشورهای غربی و سازمان ملل متحد تایوان را به عنوان دولت مشروع چین می شناختند تا اینکه این دولت در سال ۱۹۷۱ از سازمان ملل اخراج و کرسی این کشور به دولت جمهوری خلق چین واگذار شد. از آن تاریخ تایوان خود را دولتی مستقل؛ اما چین آن را یکی از استان‌های خود می‌داند.

Leave a Reply