معاون رئیس‌جمهور گفت که روابط ما با آژانس با تعامل خوب و پایدار باید ادامه یابد و نباید متاثر از جریانی باشد که همواره با تهمت و افترا برای مخدوش کردن مسیر ایران تلاش می‌کند. مذاکرات فنی ما با آژانس هم با همین چارچوب پایه‌گذاری شده است.

اسلامی: تعامل آژانس با ما نباید متاثر از جریان تهمت زننده به ایران باشد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از ایسنا محمد اسلامی در دومین روز کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای در اصفهان در سخنانی گفت: ایران مهد تمدن و تاریخ بوده و همواره تولید کننده و صادر کننده علم و فناوری در طی تاریخ بوده است و شایستگی‌های کشور اگر به گونه‌ای بوده که مردم مجال پیشرفت داشتند توانستیم در دنیا تاثیرگذار باشیم. پس از انقلاب این فرصت به نحو احسن فراهم شده است و شاهد رکوردهای تازه از پیشرفت‌های علمی بودیم که با هدایت داهیانه مقام معظم رهبری بوده است.

وی افزود: دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی در یک تعامل پیوسته توانستند همکاری صنعتی و تجاری داشته باشند. در بخش هسته‌ای این روند ظهور و بروز قابل توجه داشته است که اولا در داخل ایران جلوه اقتدار برای کشور بوده است و همزمان در بیرون از کشور با وجود اقدامات خصمانه که تلاش شده پیشرفت ایران مخدوش شود و تحریم‌هایی علیه ایران در این چارچوب تحمیل شده است، کار پیش رفته است. معاون رییس جمهور با بیان اینکه این جریان علم و پیشرفت هرگز مورد ابهام قرار نگرفته است، اظهار کرد: امروز در ایران علوم و فنون هسته‌ای در دانشگاه های مختلف کشور دارای ظرفیت علمی و پژوهشی است و در تعامل با سازمان انرژی اتمی فرصت‌ساز شده است تا جوانان در این رشته‌ها بیشتر ورود پیدا کنند.

اسلامی تصریح کرد: چون تحریم هستیم هیچ خرید خارجی نمی‌توانیم در این صنعت داشته باشیم، از این رو باید خودمان با توان داخلی اقدام کنیم. این راهی است که ما انتخاب کردیم و در این مسیر حرکت می‌کنیم. چارچوب حرکت ما در این صنعت مقررات سازمان انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قالب پادمان جامع است. این روند فضای علمی و مدیریتی روابط ما با آژانس را پرتعامل و پایدار می‌کند و نباید متاثر از جریانی باشد که همواره با تهمت و افترا برای مخدوش کردن مسیر ما تلاش می‌کند. مذاکرات ما با آژانس هم در این خصوص با همین چارچوب پایه‌گذاری شده است.

اسلامی اظهار کرد: اراده ملی برای تاثیرگذاری صنعت هسته‌ای در زندگی مردم در دستور کار ماست که این برنامه در قالب سند راهبردی سازمان پیش می‌رود و کاملا شفاف اهداف کمی و کیفی ما در آن بیان شده است و آژانس هم این را می‌داند.

311311

Leave a Reply